životný štýl

Príďte na Ekotábor Priateľov Zeme 2015!

Priatelia Zeme-SPZ Vás pozývajú na tohtoročný, už 19. ročník Ekotábora Priateľov Zeme na bylinkovú farmu Odorica s krásnym výhľadom na Vysoké Tatry, už v tradičnom čase koncom júla, od 25. júla do 2. augusta 2015.

Príďte sa naučiť niečo zaujímavé, vyskúšať si rôzne remeslá, dozvedieť sa viac o ekológii a spoznať nových priateľov.

Začiatok: 25.júla 2015
Koniec: 02.augusta 2015
Miesto konania: bylinková farma Odorica, neďaleko Spišského Hrhova a Levoče
Viac informácií nájdete tu: Ekotábor Priateľov Zeme 2015

Žijeme vo veku samoty, ktorá nás zabíja

"Sociální izolace je tak častým důvodem předčasné smrti jako je kouření 15 cigaret denně. Samota, jak vyplývá z výzkumu, způsobuje dvakrát častěji smrt než obezita. Demence, vysoký krevní tlak, alkoholismus a nehody - všechno tohle, stejně jako deprese, paranoia, úzkostné stavy a sebevražedné pocity, se vyskytují daleko častěji, když nemáte s lidmi kontakt. Sami si totiž neporadíme."
...
"Tyto strukturní změny jsou doprovázeny ideologií, která popírá život, ideologií, která posiluje a oslavuje naši sociální izolaci. Válka každého jednotlivého člověka proti jinému člověku - konkurence a individualismus, jinými slovy - to je náboženstvím naší doby. Ospravedlňuje ho mytologie samotářů, samotářských obchodníků, self-made-menů, lidí, kteří sami a vlastním úsilím zbohatli. Nejdůležitější je zvítězit. Všechno ostatní jsou kolaterální škody."

Prečítaje si celý český preklad tu: Dnešek je věk samoty

Komunitné záhrady na Slovensku: Pestujme jedlo namiesto trávnikov

Pestujme jedlo namiesto trávnikov Ďalší udržateľný prístup vystihuje slogan z obrázku „Pestujme jedlo, nie trávnik!“. Je rozumnejšie behať každý víkend za hučiacou kosačkou na prehnojenom a striekanom trávniku? Alebo si dopestovať čo najzdravšie potraviny? Ak človek nemá „po ruke“ vlastnú záhradku, môže si so susedmi, priateľmi a známymi založiť záhradu komunitnú.

V mestách po Slovensku už jestvujú viaceré komunitné záhrady, v ktorých sa ľudia snažia si pohodlne dopestovať zdravé potraviny vo svojom okolí (aj podľa permakultúrnych princípov). Často to môže byť výhodné aj pre samosprávy, ktoré môžu ušetriť za starostlivosť o priestory. Budovanie komunity je ďalším pozitívnym prvkom, napríklad susedia si môžu vypožičať nástroje, vypomôcť pri prácach alebo darovať veci, napríklad na podujatí Zóna bez peňazí.

Nezanedbateľný je aj terapeutický účinok „rýpania“ sa v zemi.
Záhradkárčenie je lacnejšie ako terapia a navyše získate paradajky.

Bicykel v meste: šetrí peniaze a robí nás štíhlejšími

Druhým najšetrnejším spôsobom prepravy po chôdzi je bicykel.
Mestský bicykel je vynikajúcou alternatívou k automobilu, pretože:
bike saves you money and runs on fat
* Ako ukazuje obrázok: ide na tuk a šetrí peniaze na rozdiel od auta, ktoré ide na peniaze a šetrí tuk;
* znižuje, resp. nezvyšuje znečistenie v meste (zápach, hluk, emisie CO2, prachové častice a podobne);
* bicyklujúci zamestnanci sú priemerne o 1 deň ročne dlhšie zdraví (o 1 sick day menej napríklad v Británii ušetrí 760 miliónov libier ročne); Cyklisti majú tiež nižšiu mieru úmrtnosti (0,72) oproti necyklistom (1,0);
* prispieva lokálnej ekonomike – napríklad cyklisti sa ľahšie dostanú do malých miestnych obchodíkov (často lokálne vlastnených) v centre, čím podporujú rozvoj mestského centra namiesto hypermarketov na okrajoch (ktoré odvádzajú zisky mimo komunitu);
* šetrí čas cvičenia ak budete bicyklovať cestou do práce / školy / posilňovne a pod. môžete o to menej behať, bicyklovať na stacionárnom bicykli a pod;
* znižuje problémy s parkovaním ako pri aute i keď viac stojanov v mestách by potešilo;
* môže šetriť čas dopravy – na krátke vzdialenosti a v meste môže byť bicykel rýchlejší ako automobil, najmä v časoch dopravnej zápchy.

Príbeh riešení (hospodárskej i ekologickej krízy) - The story of solutions

The story of solutions Uvažujete nad tým prečo je čím ďalej viac ľudí bez práce, zvyšujú sa rozdiely v príjmoch, klimatická zmena sa zrýchľuje a pod. Čo ak by sme sa sústredili namiesto cieľa viac ((hospodárskeho rastu) na cieľ lepšie (zdravotníctvo, školstvo, prácu, život na planéte)?
Príbeh riešení (online nižšie) ukazuje prečo a ako začať a pokračuje peknými príkladmi aktivít.

Nezabudnite si pozrieť aj slovenskú zbierku Alternatív k hospodárskemu rastu (projektov, ktoré prepájajú ekologické, sociálne a ekonomické výhody)

Stránky

Subscribe to RSS - životný štýl

Scholarly Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.