Príbeh elektroniky - The story of Electronics

Ďalší zo série krátkych dokumentárnych filmov o materiálnom hospodárstve, jeho smerovaní, nezdravých javoch i možnostiach nápravy. Ak ste doteraz nevideli, tak odporúčam najprv pozrieť Príbeh vecí - Story of Stuff.
V krátkom kreslenom dokumente Príbeh elektroniky (The story of Electronics) Annie Leonard predstavuje problém návrhu hi-tech výrobkov - na krátkodobé využitie, čoho následkom je 25 milión ton e-odpadu.

Zavedie Vás do hrozných recyklačných obchodov v Číne, kde mnohé končia. Záverom filmu vyzýva na "zelenú" súťaž pre dizajnérov s cieľom vytvoriť dlho fungujúce, netoxické produkty, ktoré sú plne a ľahko recyklovateľné.

V náväznosti na tému filmu odporúčam aj manifest opravovania, ktorý vysvetľuje prečo je lepšie výrobky opraviť ako nahradiť novými.

Z osobnej skúsenosti viem, že je dobré kupovať aj odolnejšie spotrebiče, ktoré dlhšie vydržia, napríklad mobilné telefóny odolné voči nárazom, vode a prachu namiesto krehkých telefónov s "mega funkciami". Sú vynikajúcim príkladom toho, že napriek tomu, že väčšine používateľov postačuje jednoduchý telefón s možnosťou hovoru, posielania sms správ a prípadne základným foťákom, každé Vianoce sa mobilné operátori predháňajú v ponukách telefónov s takou či onakou mega funkciou. Spotrebitelia zväčša vymenia telefón, lebo majú nárok na ďalší lepší, novší, akciový a ten ich už aj tak nejde. Pritom by človeku často stačilo len vymeniť starú batériu či nefungujúcu súčiastku a problém s nefungujúcim telefónom by bol vyriešený. Platí jednoduché pravidlo - čím menej elektroniky nakúpime a následne vyhodíme - tým menej: míňame peňazí, vypúšťame toxických látok do prostredia, zaťažujeme našu Zem a tak ďalej.

Ak sa Vám dokument páčil odporúčam aj ďalšie súvisiace dokumenty tejto série:
Príbeh kozmetiky - The Story of Cosmetics , Príbeh balenej vody - The story of bottled water a stránku projektu Príbeh Vecí - The story of stuff project

Scholarly Lite is a free theme, contributed to the Drupal Community by More than Themes.