Vermikompostovanie je možnosťou pre ľudí, ktorí žijú v bytoch alebo majú obmedzenú plochu na zníženie množstva odpadu kompostovaním. Na slovenskom i českom trhu možno dostať vermikompostér v cenách od 98 €. Dajú sa však aj vyrobiť z plastových alebo drevených škatúľ za približne 7 EUR.
Čo potrebujete na vlastný vermikompostér?
- 3 nepriesvitné stohovateľné škatule s 1 vrchnákom, napríklad 11 litrové čierne škatule Samla za 6,77 € z IKEA alebo tieto nádoby za 14,9 Eura Ak by ste však vedeli o slovenskom výrobcovi škatúľ, ideálne z recyklovaných plastov, určite dajte vedieť!
- vŕtačku so 6-tkou vrtákom,
- orezávací nožík,
- papier, kartón a nožnice
- podstielku (hlina, staré lístie, tráva, slama, hobliny, navlhčený roztrhaný novinový papier)
- násadu kalifornských dážďoviek (predajcovia alebo zdarma)
Predtým ako začnete si prečítajte krátky leták o Vermikompostovaní.
Zoberieme dve škatule (neskôr to bude stredná a horná), odlepíme z nich nálepky a na ich dno spravíme niekoľko dier na odvod prebytočnej vlahy (naspodu) a prevzdušňovacie otvory - hore (po dlhších bokoch) hneď pod lemom nádoby. (aby sa neprekryli pri stohovaní).
Dôkladne ich očistíme od vyvŕtaných kúskov plastu. Dobre na to poslúži orezávací nožík.
Do spodnej škatule nevŕtame. Tá bude slúžiť na odtok prebytočnej vlhkosti.
Hore je obrázok nádob uložených na seba (len pre ilustráciu). Do spodnej (nederavej) dáme strednú (s dierami). Osvedčilo sa nám dať na jej spodok aspoň kancelársky papier, aby dážďovky neprepadali.
Na to je dobré dať podstielku. Do nej dáme násadu dážďoviek. Tú si môžete zohnať cez červíčiu mapku, Červíčiu komunitu Slovenska alebo kúpiť od chovateľov napríklad tu.
To môžete zakryť ešte napríklad nepotlačeným kartónom. Následne pridáte horné poschodie a vrchnák (na obrázku nižšie).
Zo začiatku nie je nutné mať tri nádoby na sebe. Postačia len dve + horný kryt a plní sa druhá (stredná) od spodu. Po jej naplnení do určitej výšky umiestnime priamo na vrch odpadu tretiu hornú nádobu a plníme tú tretiu (hornú) nádobu. Medzitým (cca 2-3 mesiace) nám dážďovky v druhej (strednej) vytvoria vermikompost, ktorý použijeme a presunieme druhú (vyprázdnenú nádobu) na vrch. Tretia je teda teraz v strede a začneme plniť tú, ktorá je na vrchu (pôvodne druhá). A tento cyklus opakujeme.
A máte hotový vermikompostér. Vďaka nemu si môžete z vlastného bioodpadu vytvoriť najkvalitnejšie organické hnojivo.
Po naplnení stredného, začnete pridávať bioodpad do horného poschodia. V strednom Vám to dážďovky medzitým (za 2-3 mesiace) spracujú na vermikompost a prehodíte horné a stredné poschodie. Keď budete mať v spodnej škatuli viac vody tzv. dážďovkový čaj, ktorý sa môže ďalej použiť (po zriedení - pozrite v letáku) na hnojenie. Odporúčame pomaly liať cez roh (spodnej nádoby), aby dážďovky zostali na spodku a tie potom dať do horného (alebo stredného) poschodia.
No a odporúčame pozrieť si informácie v odkazoch nižšie.
Fotografie a text: Juraj Melichár
Ďakujeme Branislavovi Moňokovi z Priateľov Zeme - SPZ a Radkovi Tagerovi Matúšovi z Permakultúra CS za cenné rady.
Zdroje a ďalšie informácie o vermikompostovaní
Vermikompostovanie - dážďovkový kompost pre domácnosť a záhradu (leták)
Jak správně založit vermikompost
Vermikompostovanie - Skúsenosti z Vlachova pri Rožňave
Chovatelia a predajcovia kalifornských dážďoviek
Video - Jak se zakládá a pracuje vermikomposter
Výskum vplyvu výluhu z vermikompostu na dekontamináciu pôd a kompostovací proces
K príspevku je 26 komentárov
Ako zacat?
Dobry den,
vdaka za vyborny navod, vermikmposter som vyrobil za par minut presne podla neho. Na dno stredneho som hodil kancelarsky papier a do podstielky z brezovych listov a trocha hliny zamiesal k nasade aj prvy kuchynsky odpad. Otazka je ci mozem hned pridavat dalsi bioodpad do stredneho kosa, alebo najprv pockat kym dazdovky zacnu spracuvat startovaci material :)?
Add2: Do horneho zatial prazdneho poschodia som vlozil informativne teplomer :), teplota je presne 25°C. Dari sa dazdovkam v komposte aj pri vyssej teplote?
Add3. Dierky z boku som zatial nenavrtal. Bojim sa mnozenia vinnych musiek, ktorych este stale poletuje dost. Rozmyslam vsak o vlepeni pasu okenarskej sietky proti hmyzu cez dierky z vnutornej strany. Su tieto otvory nutne na fungovanie vermikopostu.
Zatial sme z vermikopostu vsetci nadseny!
Este raz vdaka za skvely manual.
Robo
Dobrý deň Robo,
hej, bioodpad je možné pridávať hneď, ale je lepšie si zo začiatku sledovať množstvo, aby ho stili dážďovky spracovať. (Predpokladám, že ich je menej kvôli násade).
Teplota 25°C je vysoká. Znášajú teploty od 5-25°C. Odporúčam ich dať do chladnejšej miestnosti/pivnice/ haly/ chodby/ balkónu. Pri vyššej teplote sa ich aktivita spomalí.
Otvory sú nutné na zabezpečenie vzduchu.
ČO sa týka vínnych mušiek, odporúčam zahrabávať riadne odpad a prípadne dať pasce.
Tu je prehľad otázok o vermikompostovaní a tu zasa Červíčia komunita slovenska :)
Inak ospravedlňujem sa za neskoršiu odpoveď, ale skôr sa naozaj nedalo.
Držím palce a Vaše nadšenie ma teší!
Juraj
dazdovky do vermikomposteru
Dobry den prajem,
Chceli by sme si zalozit vermikompost a docitali sme sa, ze u Vas sa daju zohnat kalifornske dazdovky.
Ak to stale plati, tak by sme mali o nich zaujem.
Vopred vdaka za odpoved
Matus & Alenka
Dobry den, napiste mi prosim
Dobry den,
napiste mi prosim na email juraj.melichar(zavinac)udrzatelne.sk.
S pozdravom
Juraj
Tri nádoby
Ja som asi trocha natvrdlý, ale nerozumiem tomu. Mám mať od začiatku poskladané do seba tie tri nádoby? Ako potom mám plniť tú strednú? Tam majú byť tie dážďovky? A do hornej mám sypať odpad? Chápem to asi takto: Do jednej sypem odpad - na spodku sú dážďovky. Kedď sa nádoba naplní, tak tá nádoba nad ňou už nebude do nej zapadať, ale bude len položená na vrchu toho odpadu?
Vďaka za otázky. Zapracujem to do textu.
Vďaka za otázky.
Zo začiatku nie je nutné mať tri nádoby na sebe. Postačia len dve + horný kryt a plní sa druhá (stredná) od spodu. Po jej naplnení do určitej výšky umiestnime priamo na vrch odpadu tretiu hornú nádobu a plníme tú tretiu (hornú) nádobu. Medzitým (cca 2-3 mesiace) nám dážďovky v druhej (strednej) vytvoria vermikompost, ktorý použijeme a presunieme druhú (vyprázdnenú nádobu) na vrch. Tretia je teda teraz v strede a začneme plniť tú, ktorá je na vrchu (pôvodne druhá). A tento cyklus opakujeme.
ujasnění
Já jsem pochopila pánův komentář tak, že se ptá, kolik bude mezi nádobami místa, protože já jsem viděla jinde na internetu tyto stejné krabice, ale všechny tři vrstvy měly víka a jednotlivé bedny byly postavené na sobě, ne v sobě. Když jsou tyto nádoby v sobě, nevzniká mezi nimi příliš místa a přirozeně s přibýváním odpadu a kompostu už nebudou krabice v sobě, ale budou sedět na kompostu uvnitř, tím pádem chápu, že po obvodu vrchního kraje krabice uvidím mezeru s kompostem. chápu to dobře?
nejasne!
Tento opis vymeny druheho a tretieho poschodia je nejasny a treba to jasne prepisat asi takto:
Predpokladame, ze mame trojskatulovy komposter ako je na obrazkach a je umiestneny na dostatocne teplom mieste. Zaciname proces kompostovania
Prva je len kvoli odtoku vody, ja tam mam kohutik, ktorym vodu = dazdovkovy caj odpustam, dobry je na polievanie a prihnojovanie rastlin. Na zaciatku plnim druhu krabicu aj s dazdovkami. Po naplneni odpadmi druhej krabice umiestnenej v prvej krabici, nasadim tretiu krabicu a zacnem ju zaplnat. Nezabudat vlhcit. Dazdovky prelezu same do tretieho poschodia cez diery a pracuju, Ked sa mi zda, ze uz je tam toho dost, vyprazdnim druhe dazdovkami spracovane poschodie do extra nadoby aj s dazdovkami a vyprazdnenu druhu skatulu dam ako najvysie tretieposchodiea zacnem zaplnat tretie poschodie opat od nuly.
Proces z vyprazdnenym materialom. Odstranim dazdovky napr. tak, ze krabicu vysypem napr. na betonovu plochu kvoli svetlu ako velmi tenku vrstvu a vedla dam kopu vlhkej potravy. Dazdovky chudata sa ponahlaju rychlo pohanane svelom same do kopy s potravou. Ked prelezu, kopku vratim ako kompostovany material do hornej skatule. Kompostovaci proces moze pokracovat do nekonecna. Ako "podstielku" pouzivam slabu vrstvu obycajnej zeminy, ktora nedovoli vode hned stiect.
S vytazenym materialom od dazdoviek pokracujem napr. takto: vysusime uplne do sucha na slnku a pouzivam na prihnojovanie. Dalej, dazdovky treba drzat v teple, co je otazka, ktoru si musi chovatel vyriesit sam.
Ak mate zlepsenie, mailto:jhaluska@saske.sk
Okrem tohoto typu dazdovkoveho kompostovania, existuju aj ine dobre sposoby:
v starych vaniam, v zahrade rovno v hriadke v sirokych rurach zakopanych par desiatok cm pod uroven povrchu (riesenie s prezimovanim), vela sposobov najdete na americkych a indickych web-strankach, aj ako sa to robi vo velkom....
Jan Haluska
ďalší krok
Dobrý deň,
kompostér mám založený už asi 2 mesiace. Všetko je v najlepšom poriadku, žiadne mušky, žiadny zápach, žiadne zdrhajúce dážďovky ... jednoducho idylka. Úsúech ma povzbudil a začal som uvažovať o rozšírení chovu. Popozeral som videá na youtube, preštudoval zopár nemeckých a amerických stránok, nakúpil som na amazone nejakú literatúru. Jediný problém s ktorým som sa stretol bola kvalita plastových krabíc z Tesca, ktoré praskali. Zatiaľ najlepšie sa mi osvedčili mäsiarske prepravky.
Chcel by som teda poprosiť o radu, kde nakúpiť dážďovky vo väčších objemoch. Neviem, nezdá sa mi bezpečné nechať si to posielať zo zahraničia.
Ďakujem za každú radu.
Ivan
Chovatelia a predajcovia kalifornských dážďoviek
Dobry den Ivan,
Vdaka za prispevok.
V clanku mate odkaz na nakup plastovych skatul od istej svedskej firmy ako aj odkaz: Chovatelia a predajcovia kalifornských dážďoviek .
Ake mäsiarske prepravky ste pouzili? Su slovenskej vyroby? Pripadne aj z recyklovanych plastov?
S pozdravom
Juraj
výroba vermikompostu
Dobrý deň Juraj,
veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď. Do istej miery nakazený webovými stránkami USA, Nemecka a Rakúska a poučený naštudovaním literatúry nakúpenej na amazone o chove dážďoviek by som v podstate chcel založiť chov hlavne za účelom výroby vermikompostu. Presvedčil ma aj fakt, že po používaní vermikompostu sa úplne vyliečil náš vavrínovec ( bol jednou nohou v hrobe ) a bazalka veľkosťou listov dobieha lopúch. Ešte neviem či bude výhodnejšie resp. reálne nakúpiť dážďovky rádovo za x 1000 € na Slovensku alebo sa treba obrátiť na zahraničie. Prepravky som kúpil od firmy Auer – sú dosť drahé, ale držia sa. V budúcnosti však chcem používať drevo. Dosť rýchlo sa vraj kazí, no veľmi vhodne pôsobí na optimalizáciu vlhkosti ako aj udržanie teploty.
Prajem všetko naj.
Ivan
Zdravim, dnes som bol v ikei
Zdravim, dnes som bol v ikei a krabice este stale maju dakujem za tip:) Moja otazka znie kolko dazdoviek je vhodne dat do tychto konkretnych nadob?Ano viem ze sa to dava do pomeru 0.25kg odpadu 0.5-0.75 kg dazdoviek, ale rad by som vedel optimum alebo aspon priblizny odhad kolko gramov dazdoviek mam nasadit.Nadoba ma rozmery 39cm*28*28(d*s*v).A este by som sa chcel opytat ci mate aktualne v ponuke aj nejake dazdovky na odkupenie a ci je to niekde v okoli Bratislavy. Dakujem pekne
Dobry den, info pre ziskanie
Dobry den, info pre ziskanie dazdoviek mate v texte hore. Optimalne mnozstvo je tazke odhadnut. Pre viac informacii pozrite napriklad sem: http://www.kompostuj.cz/index.php?id=162&backPID=107&swords=vermikompost...
Juraj
jak vyndat žížaly z vermikompostu?
Mám hotový vermikompost a nevím, jak z něj vystrnadit žížaly, abych vermikompost mohl použít. Mnoho jich přelezlo do jiných pater, ale spousta jich zůstala v patře s hotovým vermikompostem.
Pokud je budu vybírat ručně, stejně nikdy nevyndám i ty malinkaté, takže to těžko mohu použít ke květinám.
Je na to nějaký zaručený postup?
Díky Radek
Dobry den, skuste tento
Dobry den,
skuste tento sposob: http://www.kompostuj.cz/index.php?id=162&backPID=107&swords=vermikompost...
Inak odpovede na caste otazky najdete aj tu: http://www.kompostuj.cz/index.php?id=107&backPID=162&swords=vermikompost...
S pozdravom,
Juraj
prosim o rady
Už dlsie čitam o vermikomposte a veľmi ma to zaujima a laka. Mohli by ste mi poradiť či by sa oplatilo podnikat vo veľkom? Chcel by som investovať 10 000 eur. Prosim o rady. Vopred dakujem za vaše rady.
Propadávání žížal
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat zda mi nebudou žížaly prolézat z krmící nádoby do té spodní do které odtéká přebytečná vlhkost?
Předem děkuji za odpověď.
Martin
Dobrý deň Martin, môžu a v
Dobrý deň Martin,
môžu a v zásade to nie je problém. Môžete im dole pridať kúsky podstielky, aby sa dostali hore, ale nie je to nutné.
S pozdravom,
Juraj
Prepravky pre vermikomposter
Dobry den,
aka by mala byt vzdialenost medzi nastohovanymi prepazkami vo vermikomposteri?
Dali by sa pouzit aj tieto prepravky? http://www.kinekus.sk/prepravka-na-maso-t-25-15kg-1/detail/
Dakujem
Oliver
Dobrý deň Oliver, ideálne je,
Dobrý deň Oliver,
ideálne je, aby jednotlivé prepážky sa priamo dotýkali materiálu, ktorý sa vermikompostuje pod nimi. To ale neplatí o spodnej prepážke, ktorá slúži na odtok vlhkosti
Ak máte na spomínané prepravky uzáver a zapadajú do seba, tak by sa mali dať využiť.
Vyskúšajte a dajte nám vedieť.
S pozdravom,
Juraj
dazdovky do kompostu
Dobry den,
je mozne "nasadit" kalifornske dazdovky aj do normalneho kompostuna zahrade, kde hadzeme aj bio odpad (z kuchyne)?
Sona
Dobrý deň,je to možné, ale
Dobrý deň,
je to možné, ale nie je to nutné. Dážďovka hnojná a dážďovka zemná, ktoré sa u nás bežne vyskytujú spolu s ďalšími organizmami na to postačia. Ak chcete urýchliť proces kompostovania, stačí Vám dodržiavať 4 základné pravidlá kompostovania.
Kalifornské dážďovky totiž nemajú až tak radi pôdu.
Taktiež príliš nízke a vysoké teploty im nevyhovujú. Je ich nutné taktiež oddeliť od zvyšku pôdy kvôli krtkom a legislatíve na Slovensku.
Ďalšie stručné informácie nájdete napríklad v tomto praktickom letáku o kompostovaní.
Odporúčam aj podrobnú brožúru o kompostovaní
Veľa zdaru,
Juraj
Kvasenie pri kompostovaní
Ahojte,
Tiež ma to chytilo :-). Podrobne som si vsetko tu prečítal, kúpil dáždovky, založil kompost cca pred mesiacom a plnim odpadom. A budem vďačný za odpovede na tieto otázky.
1. Je správne ked počujem ako prebieha kvasny proces? Myslím bublanie, pukanie vzduch. bublín?
2. Nevedel som, či dazdovky žijú, tak som kompost pretriasal tak, aby sa dostali na povrch. Je to v poriadku?
3. Ked prikryjem druhú nádobu treťou (s dierami na dne), nebude daždovkam chýbať kyslík?
Dážďovky Kalifornská - Naša dážďovka zemná
Hore ste spomenuli legislatívu. Kalifornské dážďovky. Vy si myslíte že sa dovážajú z USA?. "Kalifronská dážďovka" - Je to naša dážďovka zemná. Takzv. nočák, pretože vyliezajú len v noci za účelom párenia sa. Niektoré kusy dorastajú do dĺžky až 30 cm. Dajú sa kúpiť v rybárskych potrebách, alebo si ich nachytáte po zotmení približne okolo 21.00 -22.00 hodine. Vtedy začínajú vyliezať. Včera sme večer takto nachytali po dvore s vykosenou trávou približne 50 ks za necelých 5 min. Pozor! sú veľmi rýchle a plaché. Svietite s s baterkou po trávniku, hľadáte a chytáte. Nesvieťte priamo na ne. Sú háklivé na svetlo. V zlomku sekundy sa stiahnu rýchlo do svojej diery. Ale dá sa to. Najlepšie je ich chytať po tichom daždi a prestane pršať a po zotmení. Vyhrané majú tí čo majú záhrady pri domoch. V bytovke je to už ťažšie, ale dá sa to aj tam.
Hlavne aby sme tie živiny naspäť vrátili do pôdy.. :)
Na vermikompostovanie sa používa dážďovka hnojná (Eisenia foetida), žijúca vo vrchných vrstvách odumierajúcej vegetácie, v kopách kompostu a v hnoji. Ďalej sú to Eisenia andrei a Lumbricus rubellus, ktoré je možné zakúpiť od chovateľov pod rôznymi obchodnými názvami (napr. kalifornské dážďovky). Dážďovku hnojnú rozpoznáte podľa toho, že je jemne pásikavá so žltými a tmavými červeno-hnedými prúžkami. Optimálna teplota pre ich chov je 18 až 25 C°. Preto sa jej bude dariť v každej domácnosti. U nás najbežnejšej dážďovke obyčajnej (Lumbicus terrestris) by sa v domácnosti veľmi nedarilo, pretože vyžaduje iné životné podmienky.
Zdroj a viac info: http://www.kompost.sk/ako-kompostovat/vermikompostovanie